Ako vyberať dizajnéra?

Ako vyberať dizajnéra? Ponuka interiérových štúdií, ateliérov či samostatných dizajnérov je habadej, ktorý z nich je však ten správny? Paradoxne až na konci diela, alebo až  počas užívania spoznáte, či bol Váš dizajnér správnou voľbou. Nejako však začať treba a tak prichádzajú na rad klasické referencie. Hoci sama fungujem aj vďaka nim, nie som ich úplným zástancom. Tak ako v kruhu Vašich priateľov každému vyhovuje užívať iné auto, tak má každý iné nároky na svoj interiér a dizajnéra. Štýlu sa dá prispôsobiť, ale každý dizajnér má svoje vlastné špecifické cítenie, kladie rôzny dôraz na jednotlivé časti interiéru, má svoj vlastný rytmus práce, komunikáciu, temperament, empatiu.  Dôležitejšie je preto podľa mňa vzájomné porozumenie a jednota v predstavách o kráse, estetike, harmónii a funkčnosti. To posledné človek zistí z prezentácie portfólia prác dizajnéra.
V ďaľšom kroku môže byť zaujímavé  porovnať návrhy s realizáciou. Zistíme tak schopnosť dizajnéra produkovať tak návrhy, ktoré sú plne realizovateľné ako aj realizovať interiéry konzistentné s návrhom. Práve realizovateľnosť a “fungovanie” návrhu v praxi je viac vecou skúseností získaných až dlhoročnou praxou. Každé porovnanie  však nemusí mať nevyhnutne výpovednú hodnotu. Ak investor v konkrétnom časopriestore pozmení pôvodný zámer,  realizácia už nekorešponduje s návrhom, ale zase vizualizácia vypovedá o potenciále pôvodného zámeru. 
Ak však chcete istotu a bezpečnosť skúseného dizajnéra vymeniť za trochu adrenalínu z prekvapenia, môžete dať priestor študentovi.  

Už zo samotnej  vizualizácie, nech má akúkoľvek kvalitu, je možné vyčítať “cítenie” dizajnéra, prácu s  dispozíciou, farbami, tvarmi, kombinovaním vybavenia, narábaním a využívaním priestoru.  Popis  návrhu alebo realizácie  ukáže, či len “vhodne kombinuje prvky interiéru” alebo je schopný  zohľadňniť širšie súvislostí  ako nadväznosť na okolie,  špecifiká lokality a  záujmov  a  nachádzať tak  “hlbšiu  myšlienku ”.

Na čo si dať pozor pri prvotnom výbere dizajnéra na internete?

Ak pôjdete cestou hľadania dizajnéra na internete,  tu je  zopár rád:, čomu sa vyhnúť::
– stránkam, ktoré prezentovaním vizualizácií vo fotokvalite ne/vedome vytvárajú dojem akoby  vlastných realizácií
– stránkam, ktoré za účelom vlastnej prezentácie cielene využívajú obrázky z verejnej alebo platenej databanky obrázkov, Žiaľ toto len tak ľahko neodhalíte, (pokiaľ teda nejde o drzovku prezentovať  kalifornský “veľkointeriér” ako  domáciu realizáciu – aj to je realita na našom trhu)
–  štúdiam  deklarujúcim roky praxe, pričom  firma vznikla len pred pár mesiacmi  a neexistuje ani nadväznosť na inú  predchádzajúcu spoločnosť
– štúdiam, ktoré v momente vzniku prezentujú  “zo dňa na deň”  desiatky realizácií
– dizajnérom/šúdiam, ktorých realizácie  sú ďaleko za pôvodnou veľkolepou vizualizáciou, príp. úplne chýbajú realizácie
– web stránkam, na ktorých absentujú akékoľvek konkrétne mená

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *