Premena domu pod lesom, Stupava

Rekreačný charakter domu pod lesom sa vplyvom štýlového tehličkového obkladu mení zo štandartného na  štýlový modernejší exteriér domu s industriálnym nádychom.  Obklad zjednocuje  exteriér s interiérom, zároveň však opticky rozbíja fasádu  inak veľkého domu. 

Podstatnou časťou riešenia bolo vysunutie terasy na 1. poschodí a vytvorenie rozľahlej terasy na prízemí aj s prekrytím. Zámerom majiteľov bolo spraviť fixné prestrešenie. Nakoľko obývačka s kuchyňou sú práve na poschodí, až vizualizácia ozrejmila, že by v takom prípade nevideli na dole sa hrajúce deti, čo by bolo pre mladú rodinu s deťmi nepraktické. Práve z toho istého dôvodu som na terase na poschodí použila presklené zábradlie.

Keďže ide o južno-západnú orientáciu s priamym slnkom, terasu je treba chrániť nielen zvrchu, ale aj spredu aspoň závesmi. Riešenie s hliníkovou pergolou je najdrahšie, ale najvariabilnejšie. Vrchné hliníkové lamely sú natáčavé a umožňujú úplné uzavretie  v prípade dažďa, pričom voda je odvádzaná v drážkach.na odvádzanie dažďovej vody. Namiesto pôvodných mreží sú na prízemí navrhnuté okenice.

Ďaľšou požiadavkou bolo vytvorenie miesta na grilovanie ako aj riešenie samotného vonkajšieho krbu. Ten som umiestnila popred chodník za plotom, aby bol zároveň pohľadovou clonou pre okoloidúcich, a naopak aby nerozdeľoval centrálny priestor na úzkom pozemku.

… a pôvodný stav: