Rodinný dom / Family House, Lopašov

Antracitová odvaha v modernej obývačke

SK Zhodou okolností sa pri návrhu tohto domu postupovalo zvonku smerom dnu. Majitelia chceli pôvodne riešiť iba exteriér, kde uprednostnili výrazný drevený dekor okien. Až neskôr, keď bolo treba vlastnými silami riešiť interiér v súlade s exteriérom sa výrazného dreveného dekoru v interiéri zľakli a povolali ma aj k dizajnu interiéru. Myslím však, že sme to prekonali veľmi elegantne, keď som drevodekor okrem kuchynskej zásteny naplánovala len kde-tu, tak aby sa rytmicky vyskytoval v celom interiéri a len jemne nadväzoval na rámy okien. Jeho sila bola navyše potlačená výraznou antracitovou farbou vo veľmi efektnej kombinácii s príjemnou vanilkovou farbu.

Elegantná kuchyňa s drevenými prvkami

Variantná svetlá obývačka

Variantná svetlá kuchyňa s derevenými prvkami

Dramatická kúpelňa

Veľkorysý priestor kúpelne s dostatkom svetla umožnoval žiadané tmavé prevedenie. Vizuálne vstup do kúpelne kazil dominantný rebríkový radiátor umiestnený vedľa terasových dverí. Po zhliadnutí vizualizácie klienti pochopili „deštruktivitu“ pôsobenia radiátora na celok a premiestnili radiátor mimo hlavný vstupný pohľad, čim sa kúpeľna oprostila od rušivého prvku. Namiesto toho bolo dorobené nástenné osvetlenie, ktoré naopak ešte viac podtrhuje pôsobivosť celku. Radiátor na boku ďalej plní svoju funkciu, a na bočnom mieste už tak neprekáža.

Fasáda domu

Pôvodne si majitelia nevedeli poradiť s pokrytím plochy po celej dĺžke domu. Túto situáciu som vyriešila tak, že dom je prakticky tvorený dvoma príbuznými farbami, ktoré sa vice-versa prelínajú naprieč celou fasádou a sú doplnené o efektný kamenný obklad, ktorým je obložená aj časť interiéru. Dlhú časť domu som po oboch stranách rozbila pásmi opačnej farby, ktoré ponímajú bočné okná a rozbíjajú obe dlhé časti domu. Nasvietenie veľkých plôch pomáha „modelovať“ fasádu a aj prakticky uľahčuje pohyb okolo domu vo večerných hodinách. Bazén je umiestnený tak, aby pri pohľade zvnútra bolo aspoň v lete vidno najmä jeho otvorenú časť.