Moderné bývanie s dotykom prírody, Záhorská Bystrica

SK Moderný rodinný dom a jeho interiér s požiadavkou na čierno-biele ladenie s prvkami dreva, ktoré zútulňuje veľký priestor s vysokými stropmi. Na rozdiel od pôvodne plánovanej pravouhlej  dispozície som tak barový pult, ako aj jedálenský stôl navrhla do šikminy hneď z niekoľkých dôvodov. Po prvé plochú strechu našikmo prekrýva ďaľšia hmota – tejto, aj keď neviditeľnej šikmine som chcela prispôsobiť tak prvok v interiéri. ak oaj terasu v exteriéri. Po druhé, pri danom umiestnení krbu, šikmo umiestnený stôl necloní výhľad na krb, naopak pri príchode ponúka pohľad na krb. Po  tretie: šikmo uložený barový pult je pri danom pôdoryse ergonomickejšou aj komunikačne lepšou možnosťou, ktorá navyše otvára pohľad aj na všetky tri terasy. 

Vizualizácia obývačky s prvkami dreva aj industriálneho štýlu

Vzhľadom na množstvo okien a celkovú členitosť priestoru, je vstup do zadného traktu schovaný v drevenom obložení  v dekore podlahy. Úložný priestor je celý schovaný v prístupovej hale  a spolu so zníženým stropom tvorí jednoliatu hmotu, zvýraznené sú iba tie prvky, ktoré majú obývačkový charakter. V celom interiéri sú navzájom rytmicky zladené biele, čierne, šedé a drevené prvky.

EN Black & white design with wooden accent that warms up the high ceiling – was the request for a modern interior of the throughly modern house. On the contrary of planned disposal, both bar & dining table has been suggested  in diagonal position in order to solve several challenge. First af all  I´d like  to fit at least some of interior accents to the  diagonal  part of the roof, whatever invisible it is.  Secondly: diagonal disposed  table enables direct fireplace view  both for incoming  & sitting persons within the current fireplace placement.  Third,  bar & dinning table  being situated diagonally,   within  the current  floor plan, are the better choice in the rim of ergonomic and communication, above that, it enables comfortable entry view to one of  all terraces. The entrance to the back tract of the building  is hidden in the wooden wall paneling The storage is completely  hidden in hall, creating a unique mass together with lowered ceiling .The mass is broken in some parts only, that has a living room outlook. All the white, black, grey and wooden parts are being rhythmically  spread through all interior.

Návrh moderného krbu s „prípeckom“ na sedenie

Práce

Dievčenská kúpeľňa s prvkami dreva

Túto kúpeľňu som pôvodne vôbec nemala robiť. Dievčatá mali jasnú predstavu o kúpeľni, ktorú ich rodičia rešpektovali. Jednalo sa hlavne o masívne uplatnenie drevenej dlažby a obkladu v kombinácii s bielym lesklým aj  štruktúrovaným obkladom. Keď však vyvstala požiadavka na “môj  pohľad”  navrhla som kúpeľňu podľa svojho cítenia, stále však s rešpektom k pôvodnému zámeru, ale aj s rešpektom k priestoru ako takému (rozloženie kúpeľne bolo dané). Išlo o to uplatniť prvok dreveného obkladu tak, aby nezahltil celý priestor. V prvom rade som teda upustila od pôvodnej drevenej podlahy, čím sa kúpeľňa celkovo “odľahčila”. Zároveň som “prerušila” súvislú zadnú drevenú stenu vložením tmavšieho odtieňa pásu štandardného obkladu, a naopak drevo potiahla ďalej po celej hĺbke vane. Takto rozvrhnutý obklad už sám o sebe dal priestoru zaujímavejší vzhľad.

Ďalej bolo len logické využiť geberit a potianuť dve súvislé police ponad vaňu. Opätovným použitím tmavšieho odtieňa na geberit a police vzniklo prepojenie s pásom nad vaňu a priestor získal na komplexnosti. Tá bola ďalej riešená i na náprotivnej strane, kde použitím tmavšieho odtieňa prišlo nielen k optickému prepojeniu ale aj optickému skráteniu dlhej kúpelne. Aby vynikli bielej umývadlá,, musela byť použitá buď murovaná doska obložená identickým dreveným dekorom, alebo celedrevená skrinka identického vzhľadu.

Rozhodovalo sa medzi kratším a širším zrkadlom:

 … medzi riešením obkladu sprchovej steny:

 a medzi riešením farebnosti podlahy a vaňovej steny:

Moderná maskulínna kúpeľňa, Záh.Bystrica

S rešpektom k priestoru som volila umne uložený sivý obklad. Rozloženie prvkov v kúpeľni bolo dané a nemenné. V prvom rade som teda upustila od pôvodnej drevenej podlahy, čím sa kúpeľňa celkovo “odľahčila”.  Pohľadovú stenu som dala do tmavšieho obkladu, aby v jeho dramatickosti vynikli biele umývadlá,  navyše som jeden tmavší pás obkladu potiahla až na vedľajšiu stenu, čím sa stalo, že tento kontrastný a dramatický efekt pokračuje aj na boku skrinky. Ostatnú stenu som ponechala bledšiu, čo pri dopade svetla s náprotivného okna robí kúpeľňu cez deň svetlejšou.

Tmavšia stena oproti zrkadlu má v sebe zakomponovaný presvetľujúci pás, ktorého účelom je jednak rozbiť inak nudnú jednoliatosť, a jednak  opticky predlžiť kúpeľňu v mieste, kde je “plytšia“.  Celý obklad sa vhodne prepája na stene s oknom, kde vo väčšine návrhu tmavší obklad plynuo prechádza v podobe tmavšieho geberitu na inak svetlej stene, čo navyše dopĺňajú tmavé výklenky na šampóny. Takto rozvrhnutý obklad už je základom zaujímavej, nie tuctovej kúpeľne.  Je tu názorne ilustrované to, že  kúpeňu robí charakteristickou a štýlovou práve dobre rozvrhnutý obklad. A naopak, ani najdrahší obklad nespraví kúpeľnu štýlovou pri triviálne uloženom obklade.

Pri tomto veľkom čistom priestore mali majitelia pôvodne požiadavku na celoplošný obklad v dekore dreva na podlahe i celej pohľadovej stene kúpeľne. Ich  požiadavku som splnila iba v jednej variante aj to len pre ilustráciu môjho presvedčenia, že použitie dreveného prvku v takom množstve nie je pre daný priestor prínosom. Jednak ide o “silný” prvok pre použitie v tak širokom merítku. Jednak ide o pohľadovo blízku stenu, čo by ešte viac zdôraznilo silu prvku. Jednak ide o široký priestor, ktorý by použitím dreva v celej svojej šírke skôr alebo neskôr, možno aj úplne hneď, vyvolal nepríjemný pocit “zahltenia” alebo až priam klaustrofobických pocitov.

Exteriér moderného domu

Návrh farby fasády, tvaru terasy, prístupových chodníčkov, ale aj pohľadové clony vytvorené vhodnou výsadbou stromov. Návrh zakrpateného ihličnatého stromčeka pred terasou – bude dobre viditeľný tak z obývačky, ako aj z oboch detských izieb, obzvlášť vianočne nasvietený v zime.