Štíhle cypriše nájdeme všade v Provensálsku. Lemujú cesty, obkresľujú polia, krášlia cintoríny a zdobia domy. Tieto statné stromy chránia úrodu i domy pred nárazmi tunajšieho vetra mistrál, ktorého šum je pre túto oblasť tak typický. Ale rozhodne je toho viac, čo si môžme všimnúť. Všadeprítomné stromy majú svoj skrytý význam podľa toho kde a ako sú zasadené. A tak preskúmajme tajný jazyk cyprišov…
Na cintorínoch
Od dávnych čias boli cypriše symbolom večného života. Zostávajú zelené po celý rok, vždy majú plody, ich drevo odoláva poškodeniu, sú odolné voči ohňu, tvarom smerujú k nebesiam. Práve pre tieto dôvody sa často vysádzajú na cintoríny. V predošlých časoch by bol takýto strom ako solitér na cintoríne vysadený pre pochované dieťa, dva stromy by boli zasadené pre pár. Výraz “dormir sous un cyprés” teda spať pod cyprišmi, znamená „byť mŕtvy“.
Okolo domu
Aby sme však zahrali na šťastnejšiu nôtu: Provensálske farmy, nazývané “mas” majú pri vchode do domu časro tri cypriše, ktoré sú vysadené do tvaru trojuholníka. Tradične ide o symbol pohostinstva. Keď v dávnych časoch prechádzali okolo pocestní a videli tri stromy, vedeli, že si môžu na noc odpočinúť a zložiť svoje unavené kosti. Pri dvoch stromoch mohli naplniť žalúdok a uhasiť smäd. Ale keď bol pri dome iba jeden strom, znamenalo to, aby okoloidúci ani len nepomyslel na zastavenie.
Nakoľko sa jedná o veľmi starú tradíciu, mnohí ľudia si ju celkom nepamätajú. Takže radšej sa na jedlo či pitie nezastavia ani pri dome s troma cyprišmi – iba ak by boli veľmi dobrí známi majiteľov.
Pre šťastie
Ďaľšou “starou tradíciou”, ktorá je v skutočnosti nová, je presvedčenie, že cypriše blízko provensálskych fariem prinášajú šťastie. Táto legenda má korene hlavne v roku 1980, keď bolo pre parížanov módne mať druhý dom v Provensálsku. Boli ochotní kupovať nehnuteľnosti, ale keď pri vstupe do ich potencionálneho prázdninového domu zbadali cypriše, ktoré im pripomínali cintoríny, stuhli. Pre realitný trh to nebolo práve dobré, a tak sa stretli notári (ktorí vo Francúzku zabezpečujú realitné transakcie) so zástupcami úradov pre turizmus a vymysleli “starú tradíciu”, že cypriše pri vstupe do domu prinášajú šťastie. To spôsobilo, že sa parížania prekonali a „šťastné“ farmy nakoniec kúpili.
Paktickosť
Existuje ešte jedna myšlienka, prečo sú tieto stromy zasadené pri vstupoch na farmy, a ide o veľmi praktický dôvod. Niektorí hovoria, že ak zasadíte pár cyprišov keď sa stavia dom, budete mať vždy po ruke náhradu trámov v prípade, ak sa tie pôvodné niekedy pokazia alebo prehnijú.
No, to všetko je rozumné odôvodnenie i keď mätúce. Tak čo, keď uvidíte dom s jedným cyprišom? Dá sa predpokladať, že potrebujú vymeniť trám, či dva? Alebo sa zastavíte na jedlo či posteľ?